środa, 5 grudnia 2012

Wiedeń - fontanna Neptuna.Już od bardzo dawna interesowały mnie fontanny ...........za każdym razem gdzie bym nie była mając czas i aparat przy sobie zawsze je utrwalałam. Były rożnego rodzaju , małe , duże, rozmaitych kształtów nawet takie z muzyką - gdyby je wszystkie razem zebrać przez te wszystkie lata wyszedł by z pewnością świetny album.Może kiedyś mi się ten pomysł uda zrealizować - tylko sęk w tym , że trzeba by było ponad setkę płyt nagranych przejrzeć folder po folderze a to jak sami wiecie wymaga czasu, ale moim zdaniem warto. Pamiętam jak po jakim czasie tego zauroczenia fontannami  będąc na zakupach  gdzieś za Żorami , przejeżdżając zauważyłam na podwórku różny asortyment ogrodowych rzeczy - stała tam też  fontanna.  I tak sobie pomyślałam ..........ta będzie moja i była stoi do dzisiaj już tyle lat na moim ogrodzie mając za sobą już niejedną historię ale to inny temat.

Fontanna Neptuna stojąca w Ogrodzie Schoenbrunn mnie zauroczyła od pierwszego wejrzenia,  to jedna z takich fontann  o których człowiek będzie pamiętał i wspominał chyba ciągle i z tych co widziałam do tej pory to jest ta najpiękniejsza. Za nią piękne widać wzgórze gdzie niestety nie byliśmy bo czasu było za mało a pod tym wzgórzem w zieleni widoczna jest właśnie fontanna Neptuna - ozdobiona jest pięknymi rzeźbami w stylu barokowym. Przedstawia Neptuna na morskich koniach, syreny i inne jeszcze stworzenia. Tyle dobrze że zdążyliśmy na pokaz tańca fontanny , który odbywa się co godzinę specjalnie dla turystów.Fontanna Neptuna w Schönbrunn – fontanna mieszcząca się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schönbrunn. Została wzniesiona na życzenie Marii Teresy Habsburg w roku 1780.
Budowa tej fontanny rozpoczęła się już w 1776 r., kiedy wykopano basen według pierwotnych planów, jednak okazało się, że nie ma możliwości dostarczenia tak ogromnej ilości wody. Doprowadziło to do konieczności zmiany planów, część basenu musiała zostać zasypana. To opóźniło prace do 1780 roku. Autorem projektu tego wykonanego z cegły, pokrytego wapieniem obiektu jest Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg, figury z białego, włoskiego marmuru wykonał Johann Christian Wilhelm Beyer.
Fontanna jest usytuowana w głównej osi pomiędzy pałacem i glorietą; zamyka główny ogród znajdujący się bezpośrednio przy pałacu. Figury, większe niż postacie ludzkie, akcentują dodatkowo przejście na wzgórze znajdujące się tuż za fontanną.
Fontanna składa się z dużego basenu, który kończy łukowaty mur oporowy. W środku znajduje się ozdobna skalna grota, nad nią bóg morza Neptun stojący w muszli, wsparty o trójząb.
Po jego prawej stronie klęczy nereida Tetyda błagająca o życzliwość Neptuna w czasie morskiej podróży jej syna Achillesa do Troi. Po lewej stronie u stóp Neptuna siedzi nimfa z rogiem obfitości symbolizująca bogactwo mórz.


1 komentarz: