poniedziałek, 13 stycznia 2014

Kościół Akademicki i kapliczka w Parku św. Jana Sarkandra w Rybniku.

Dzisiaj z samego ranka byłam w Rybniku w przychodni na badaniach  ........mając czas na pociąg a raczej przechodząc przez park zrobiłam kilka zdjęć Kościoła Akademickiego bo jeszcze go nigdy nie fotografowałam a tyle razy obok niego przechodziłam. 
Pogoda o 9.00 rano nie była do tego odpowiednia bo nie było ani grama słonka.W środku też jeszcze nie byłam , jest otwarty tylko w niedzielę podczas mszy. Park ten jest parkiem miejskim i położony jest w dzielnicy Śródmieście , pomiędzy ulicami Gliwicką i Cegielnianą.i jeszcze dwoma innymi ulicami. Dodatkowo park ten położony jest na wzgórzu i rosną tam głównie dęby i jesiony.A charakterystyczny obiekt tego parku to pochodzący z połowy XV w. zabytkowy Kościółek Akademicki pw.Wniebowzięcia N.M.P. Zapraszam do poczytania linków :
http://www.rybnik.eu/index.php?id=1471
http://www.rybnik.eu/index.php?id=368
KOŚCIÓŁ AKADEMICKI..... 


3 komentarze:

 1. Nie wiedziałam nic o tym kościółku w Rybniku.
  Dziwi mnie tylko, że czynny jest od października do czerwca, czyli jak jest rok akademicki. A w pozostałe dni to co robią księża tam zatrudnieni? Też mają wakacje akademickie?
  Bardzo ładne zdjęcia.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa jest historia tego kościółka. Był tu kiedyś większy kościół farny pw NMP z XV w, ale już za mały dla wiernych i planowano wybudowanie nowszego i większego ale bliżej rynku, a ten miał być wyburzony. Sprzeciwił się temu hrabia, którego przodkowie są tam pochowani. Sprawę załatwiono polubownie i tak powstał niedaleko ale bliżej rynku nowy i większy kościół MB Bolesnej, a ze starego na górce zachowano gotyckie prezbiterium z którego zrobiono kaplicę cmentarną.
  Nie miałam okazji zobaczyć wnętrza kościółka, ale planuję latem wybrać się na mszę, aby zobaczyć jak to wszystko wygląda w środku. Po remoncie odkryto nowe elementy, chciałabym to zobaczyć na własne oczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kościół nieduży, ale bardzo elegancki. Ładnie położony na wzgórzu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń